„Včely sa tešia kvetu, hospodár letu.“ — Slovenské príslovie
Dnešná cesta ma opäť raz zaviedla na Oravu, úžasný hôrnatý kraj na severe Slovenska. Tentokrát som zamieril do obce Zázrivá a na cestu, ktorá sa za ňou ukrýva.
Z preplnenej cesty prvej triedy č.18 sa trhnem v Kráľovanoch smerom na Párnicu na cestu č. 70. Táto cesta bola v rokoch 1946 až 1950 klasifikovaná ako cesta II. triedy II/522 a už v 40. rokoch mala bezprašný povrch. V roku 1950 bola preklasifikovaná na cestu I. triedy. Spája I/18 s Dolným Kubínom a ponúka pár zaujímavých zákrut na vyjazdenie, pokiaľ jazdec pred sebou nezachytí kamión.
V Párnici sa opäť odpájam z hlavného ťahu, tentokrát už na cestu II. triedy č. 583, ktorá spája Párnicu s so Žilinou. Práve tu sa začína skutočný motorkársky raj plný zákrut s celkom obstojným povrchom. Ak sa človek nechá príliš strhnúť, tak skončí až v Terchovej, ale to nie je dnešný cieľ.
Po vstupe do Zázrivej uberám na predpisových 50 km/h a na hlavnej križovatke pokračujem od Párnice smerom rovno, do stredu obce, ktorý spoznáte podľa vydláždeného námestia lemovaného troma krčmami (asi, viac som ich nenapočítal, ale bral som ich periférne). Následne naberám smer Havrania. Cesta sa sa stáča čím ďalej tým viac pomedzi domy, prechádza mostom, za ním doľava a pomaly opúšťam územie obce. Čaká ma stúpanie do hôr po úzkej ceste. Okolo odbočky na hotel Havrania na prudké stúpanie a potom prudkou ľavotočivou zákrutou nadobro opúšťam civilizáciu. Kde tu je po krajoch odstavené auto, buď turisti, hubári alebo len nehy-chtiví ľudia. Výhľady, ktoré by boli určite unikátne sú obmedzované prerastenou vegetáciou. A to je asi jediná slabina tejto cesty. Zastavujem až v na hranici Hornej Oravy. Cesta vedie až do Oravskej Lesnej, ale nie dnes. Dnes ostávam na hranici, vypínam motor a započúvam sa do piesne horských včiel, ktorá znie spoza drevených lavičiek.
Z histórie obce Zázrivá:
Roku pána 1552* sa na dnešnom území obce Zázrivá usadil pán Greguss Zázdriwský. Spolu so svojimi potomkami začal vyrubovať stromy, aby mohli zasiať obilie. Trvalo celé storočia, kým dostal chotár Zázrivej súčasnú podobu.
Názov je doložený z roku 1556 ako Zazrywa, z roku 1564 ako Zazdrywa, Zazrywa, z roku 1786 ako Zaschriwa; maďarsky Zázriva.
Obec bola založená na území panstva Oravského hradu ako valaská obec a prvá písomná zmienka o Zázrivej je z roku 1556. Vtedy mala podľa súpisov 150 až 200 obyvateľov. Od jari žili celé mesiace so svojim stádami v horách až do príchodu zimy. Na chladné zimné obdobia sa sťahovali naspäť do dnešného Ústredia. Postupne sa však začali rodiny usádzať práve na tých miestach, kde trávili letá, a tak vznikli dnešné osady Zázrivej ako Ráztoky, Havrania, Petrová, Biela, Končitá, Grúne, Kozinská, Demkovská, Plešivá, Dolina.
V roku 1615 už boli definitívne určené hranice Zázrivej. O štyri roky neskôr bolo zaznamenané, že je v dedine 11 rolí valaských sedliakov a 5 želiarov bez pôdy. Mlyn i pánsku pílu už mali v tomto období, no pánsky hostinec až od roku 1667.
Dedina trpela za Bocskayho povstania, počas kuruckých bojov spustla a postupne sa zrušili aj valské výsady. V tom období bolo v Zázrivej asi 27 rodín a 140 ľudí a v roku 1686 boli odrobené len tri sedliacke rale a časť šoltýstva. Avšak urbársky súpis z roku 1770 ju zaraďuje medzi najlepšie obce pre bohatstvo dreva, pasienkov, výrobu šindľov a najmä pre príjmy z mliečnych výrobkov. Farský úrad bol založený roku 1747, pôvodne drevený kostol postavený v roku 1705 vystriedal murovaný rímskokatolícky v roku 1791. 1107 ľudí na 14 raliach sa uvádza v súpise z roku 1778.
Škola v Ústredí (vtedy sa nazývalo Centrum) sa spomína v 1754 roku a rovnako je v Zápisnici uvedené aj meno učiteľa Martina Jurigu. V priebehu prvého sčítania ľudu v Uhorsku bolo v Zázrivej 2030 obyvateľov. Ich počet sa zvyšoval, v roku 1828 mala 361 domov a 2598 obyvateľov. Žili však v značnej zaostalosti a časté boli i epidemické choroby. Napriek tomu sa obyvateľstvo naďalej rozrastalo a v roku 1870 mala obec už 543 domov s 2598 obyvateľmi.
Po roku 1848 bola Zázrivá v poddanstve panstva Oravského komposesorátu. Obyvateľstva začalo pribúdať, no pôda a ovčiarske remeslo nestačili všetkých uživiť. Bačovia a valasi sa preto vysťahovali do iných oravských a slovenských dedín, niektorí dokonca hľadali živobytie v inch európskych štátoch alebo odchádzali do zámoria. Takéto putovanie a vysťahovalecto trvalo až do oslobodenia do roku 1945.
V rokoch 1944-1945 bola v Zázrivej silná partizánska základňa. Partizáni odtiaľ podnikali partizánske prepady a vysielali diverzné výsadkové skupiny do Čiech a na Moravu. Obec bola za aktívnu podporu partizánov vyznamenaná radom červenej hviezdy a Pamätnou medailou SNP. Zázrivá bola oslobodená 5. apríla 1945.
V sedemdesiatych rokoch 20. Storočia bola Zázrivá najväčšou obcou na Orave, mala viac ako 4100 obyvateľov. V súčasnosti má obec okolo 2840 obyvateľov (2004). >>>
*Čo sa dialo v čase, keď sa Greguss Zázdriwský usadil v oblasti dnešnej Zázrivej?
- županom Oravy je Štefan Podmanický
- Ján Silván má 59 rokov a pôsobí ako pisár Jána Popela z Lobkovic v Horšovskom Týne
- Ferdinand I. Habsburský poslal k Žigmundovi Juraja Rakovského a Juraja Vernera, ktorí prehovorili na poľskom sneme a žiadali poľského kráľa o pomoc proti Turkom
- uhorská koruna je prenesená na Bratislavský hrad a ostáva tam až do roku 1802
- narodil sa cisár Rudolf II.
- narodil sa Walter Raleigh
- Ivan Hrozný obsadzuje kazanský chanát
- Turci sa čoskoro zmocnia Šiah a Fiľakova
- Ján Sambucus vydáva v Bazilei zbierku básní "Démégoria — Reči"
- Karol V. prenasledovaný kniežaťom Móricom Saským nachádza v Brunnecku útočisko
- Európa už dva roky pozná čokoládu
- Miguel de Cervantes má 5 rokov
- dominikánskemu mníchovi Bartolomé de las Casas vychádza "Krátka správa o zničení Indií" (Brevísima relación de la destrucción de las Indias)
- John Dee v Londýne skúša Permetuum mobile a skúma drahokam, ktorý má mať magické schopnosti
- Hieronymus Bock po prvý krát používa označenie Riesling v súvislosti s vínom
- holandský cestovateľ Willem Barentsz, podľa ktorého sa volá Barentsovo more, má dva roky
- anglický vojak a cestovateľ Hugh Willoughby sa chystá preskúmať severovýchodnú cestu na východ
- ríša Aztékov aj Inkov už zanikla, ríša Mayov sa vysporiadava so španielskou conquistou
- Mary, kráľovná Škótska (podľa ktorej Mike Oldfield napísal pieseň "To France") má 10 rokov
- Jacques Cartier (objaviteľ súčasnej Kanady) už necestuje, žije v Saint-Malo a pracuje ako tlmočník z Portugalčiny
- je tomu 6 rokov, čo zomrel Martin Luther
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára