pondelok 19. októbra 2020

Mlžnými horami

Historicky je všeobecne zistené, že Rimanom, keď dosiahli Panónie, nebolo ťažko dostať sa na Považie a Pohronie. Údajne hľadali na Slovensku kovy. Azda sa dostali i do Liptova pozdĺž rieky Váhu alebo od Pohronia. Historicky sa to nedá zistiť. Ale ak sa skutočne našly v hybskom chotári rímske peniaze, nemusí to svedčiť práve o krokoch Rimanovej nohy po Liptove, ale o pradávnom obydlení Liptova na niektorých miestach neznámym nám obyvateľstvom, prípadne o dákej dôležitej ceste cez Liptov, najskôr obchodnej.

Cestu tentokrát začínam "ďaleko" od domu, v obci Staré Hory (1517) a bude smerovať až do Partizánskej Ľupče.

To, čo dnes označujeme ako Staré Hory bolo v minulosti územie šiestich osád roztrúsených po dolinách: Horný Jelenec, Dolný Jelenec, Valentová, Rybô a Polkanová. Osady v lone hôr majú za sebou pohnutú históriu začínajúcu v roku 1006 ťažbou na ložisku Haliar. V dávnych dobách sa tu ťažilo striebro a meď (v obci nájdeme banícke múzeum) a počas SNP tu bola silná partizánska základňa. Za pozornosť určite stojí vodná elektráreň v časti Dolný Jelenec.

Vyrážam cestou I/59, ktorá začína v Banskej Bystrici a končí až na poľskej hranici v Trstenej, smerom na Donovaly. Cesta sa vinie, zatáča a skrúca cez husto zalesnené kopce Nízkych Tatier. Kde tu je odbočka na zaujímavé miesto, úžasný výhľad, spomienka na odboj, či sporo-obývaná samota. Doprava je nezvyčajne slabá a tak môžem udržiavať veľmi pozvoľné tempo jazdy tak, aby som sa mohol obzerať a zároveň nikomu nezavadzať.

Donovaly prechádzam bez zastavenia. Toto miesto má určite svoje čaro, ale komercia ma neoslovuje, takže nemám dôvod zastavovať. Ďaleko zaujímavejšia je pre mňa cesta za Donovalmi. Tesne pred odbočkou na kúpele Korytnica (ktorých smutný osud sa dúfajme podarí zmeniť) sa nachádza zaujímavý objekt murovaného tajchu. Na kúsku trávy zastavujem a obzerám si ho. Dážď ma však ženie ďalej. Kopce rozhádzané vôkol cesty ponúkajú dostatok turistického vyžitia a za zmienku stojí určite úžasný cyklochodník (pdf), ktorý musí byť v lete doslova chladivý. 

Cesta ma postupne privádza do Liptovskej Osady (1288). Tu z hlavnej cesty odbočujem na cestu III/2224, ktorá ma tenučkou linkou povedie pomedzi mlžné hory, neučesané vodopády a dravé rieky, až na koniec sveta. Na konci Liptovskej Osady sa nachádza stredisko Gothal, ktorého názov pripomína benediktínsku pustovňu založenú na prelome 11. a 12. storočia.

Prvých 5km je len ochutnávkou divočiny. Nasleduje neskutočne dlhá obec Liptovská Lužná (1669) a po jej opustení cesta začne stúpať do kopcov. Na úpätí hôr sa pasie stádo oviec, ako vystrihnuté z rozprávky Pásli ovce valasi. Všade rastú huby, stačí zastaviť auto pri lúke a nazbierať si. 

Od: moje

Cesta Ľupčianskou dolinou je výrazne divokejšia. Povrch cesty je miestami samá diera a jazda si vyžaduje veľa pozornosti. Odmenou sú však nezameniteľné výhľady na lesy, ktoré sa mi naskytnú vždy, keď odlepím oči z asfaltu. Pri jednom z mnohých vodopádov zastavujem a svačím. 

Od: moje

Kvalita cesty sa naďalej zhoršuje, potok (či hádam len potôčik) sa zmenil na divokú rieku, ktorá miestami berie stromy a podmýva staré telegrafné stĺpy aj cestu. Dnes už je cesta s obmedzeniami prejazdná, ale pohľad na vodný živel Ľupčianky ma nenecháva na pochybách, že tento potôčik by neváhal cestu rozložiť na sutiny.

Od: moje
Od: moje

V závere, po dvadsatichtroch očarujúcich kilometroch, ma cesta privádza do Partizánskej Ľupče (1252), dlhé roky nazývanej Deutsche Lipsche. Partizánska Ľupča patrí medzi najstaršie sídla v Liptove a do okolia lákala bohatými ložiskami zlata a striebra. Cesta cez obec obchádza tri kostoly. Rímskokatolícky kostol Panny Márie Bolestnej s malou strešnou vežou z prelomu 13. a 14. storočia. Bol využívaný do roku 1479*. Rímskokatolícky kostol sv. Matúša (1281) a evanjelický kostol, ktorý stojí na mieste staršieho tolerančného kostola z roku 1783.


Čo sa dialo v roku 1479?
  • zrejme sa narodil sa majster Pavol z Levoče, i keď presné miesto ani rok nie sú známe
  • Krištof Kolumbus sa žení s Felipou Perestrelo Moniz a okrem iného tak získava námorné mapy jej otca
  • V Európe sa bojuje, Francúzi napádajú Holandsko, Maďarsko bojuje s Turkami a španielske Kastílsko a Aragon podpisujú mierovú dohodu s Portugalskom
  • Vlad Ţepeş alias Drăculea je 3 roky po smrti
  • v Škótsku sa začal hrať predchodca dnešného golfu
  • na puškách sa už objavila spúšť
  • Jan van Eyk pred pár rokmi predstavil olejomaľbu, ktorú budú využívať aj Da Vinci a Michelangelo
  • je tomu 39 rokov, čo Guttenberg vynašiel kníhtlač
  • za pár rokov ľudstvu pribudnú padák, glóbus a whiskey
  • Leonardo Da Vinci má 27 rokov a ako ambasádor Mediciovcov slúži v Miláne
  • Michelangelo Buonarroti má 4 roky
  • v Uhorsku a teda aj na Slovensku vládne Matej Korvín, má 36 rokov
  • Universitas Istropolitana v Bratislave má 14 rokov
  • husitské aj bratrické hnutie sú nenávratne porazené
  • Portugalci už 28 rokov používajú na plavbu po moriach karavely, dve známe Pinta a Niña sa neskôr doplavia s Kolumbusom do Nového sveta
  • na pápežskom stolci sedí Inocent VIII. a už za 13 rokov ho vystrieda Alexander VI. známy ako Rodrigo Borgia
  • François Villon zomrel pred 16 rokmi


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára