Lid pracuje tu teprve v lukách. Začíná senoseč. Na vozích, senem naložených, viděti kočovat i ženy. Muži nosí tu bílé soukené nohavice, černými portami cifrované, černé jednoduché kabáty (soukené), modré lajblíky, ohromné širáky s červenou stuhou, nebo černé baranice. „Kudy k ,Slaným vodám‘?“ ptáme se jednoho. Tím „chodníkem bokim“ dojdeme prý ke „koupěli“, povídá nám. Jdeme polemi ovsíka, tak řídkého, tak nízkého, jako bývá u nás strniště. Dědina Polhora zůstala více v levo, na západě.
(Z potulek po Slovensku II, Rudolf Pokorný)
Tak dnes opäť raz na Orave. Na začiatok ma čakal povinný presun Párnica - Dolný Kubín - Oravský Podzámok - Námestovo. Je to tam plné, preplnené a nezachraňuje to ani úsek Podzámok - Námestovo, ktorý by bol pri nižšej doprave celkom čarovný. Poznamenám len, že Námestovo za posledné roky celkom rozkvitlo.
V Námestove to beriem na smer Bielsko-Biała, takže cez Klin, Zubrohlava, Rabča do Oravskej Polhory, kde sa začína moja dnešná plánovaná trasa.
V Oravskej Polhore sa však chvíľku zdržím, pretože sa tu nachádza prameň slanej vody, o ktorom som doteraz netušil.
(Hájnikova žena, Pavol Országh-Hviezdoslav)
Odbočujem doprava z hlavnej cesty a stúpaním do kopca okolo zaujímavej vyhliadky sa uberám cestou pomedzi stromy do lesov. Prichádzam až ku Hviezdoslavovej hájovni, kde zisťujem, že prameň sa nachádza o niečo nižšie. Vraciam sa teda tam, kde pramení more a oddychujem. Tá voda je naozaj slaná, ako morská. Takže po výdatnom logu som ďalšie hodiny smädný. Prameň sám o sebe asi veľa rozruchu nespôsobuje nakoľko som tam nikoho nestretol. Miesto je teda naozaj pokojné. O prameňoch slanej vody sa vedelo už v polovici 16. storočia, ale zloženie prameňa bolo preskúmané L. Togniom v roku 1843. Následne v rokoch 1863* až 1918 sa voda používala na liečenie kožných a ženských ochorení.
Od: moje
A teraz už konečne na cestu. Oravskú Polhoru opúšťam smerom na poľskú hranicu. Štyri kilometre za obcou odbočujem z hlavnej cesty I/78 na cestu tretej triedy číslo 2278. Cesta s celkom dobrý povrchom ma vedie naprieč oravskými zákutiami až do Sihelného. Tu odbočujem z cesty 2278 doprava pomedzi domy, aby som sa silne štrkovou cestou dostal do obce Oravské Veselé.
Číslo cesty som nenašiel, ale podľa štrku to bude skôr lesná cesta. V jej polovici sa nachádza kaplnka a to už človek vie, že má 2,5 km za sebou a rovnakú vzdialenosť pred sebou. Na cestných pneumatikách to bol celkom zážitok, a niektoré štrkové jazierka motorku roztancovali jak na karnevale v Riu. Do Oravského Veselého prichádzam spotený, ako po celodennej makačke. Z vedľajšej vychádzam doľava na cestu 2280 a na južnom konci obce opäť doprava na cestu 2274.
Táto cesta ma dovedie do Mútneho a pokiaľ boli výhľady doteraz krásne, tak tu sú unikátne. Po ceste 2274 sa dá prejsť obchádzkou cez Mútňanskú pílu na Ďulov. Ja si to však skracujem (a dnes to ľutujem), takže spojkou sa dostávam z cesty 2274 na cestu 2274 :)
V časti Ďulov odbočujem doprava smerom na Novoť a nechávam sa zahrnúť ďalšou dávkou výhľadov. V polovici je opäť kaplnka, tentokrát venovaná sv. Hubertovi. V Novoti sa pripájam na cestu 2270, ktorá ma južným smerom privedie do Zákamenného. Na pumpe si dávam kávu a potom cez Oravskú Lesnú smerom na Zázrivu, kde si opäť raz môžem vypočuť pieseň lesných včiel.
- Rudolf Pokorný (autor úvodných slov) má 10 rokov
- americký prezident Abraham Lincoln podpísal vyhlásenie o zrušení otroctva a v tom istom roku vyhlásil Deň vďakyvzdania za štátny sviatok
- v Londýne bol otvorený prvý úsek podzemnej dráhy
- v Turčianskom sv. Martine sa uskutočnilo prvé valné zhromaždenie Matice slovenskej
- narodil sa zakladateľ novodobých Olympijských hier, Pierre de Coubertin
- narodil sa Henry Ford
- narodil sa Samuel Šikeť, málo známy ale o to zaujímavejší slovenský cestovateľ
- a narodili sa Edvard Munch, František Ferdinand d’Este a slovenský prozaik Ján Čajak
- Ľudovít Štúr je už sedem rokov po smrti
- Janko Kráľ pracuje ako prísediaci Tekovského súdu v Zlatých Moravciach, píše listy
- Pavol Dobšinský pôsobí ako kňaz v Drienčanoch, už má vydané Slovenské povesti a naďalej zbiera ľudovú slovesnosť, ktorú bude vydávať
- Ján Botto má čerstvo publikovanú Smrť Jánošíkovu (1862)
- v Harper's Weekly vychádza prvá kresba Santa Clausa (aj keď táto postava je známa už dlho)
- v Amerike prebieha občianska vojna
- Francúzi bojujú v Mexiku
- Jules Verne vydáva knihu Päť týždňov v balóne
- Adam Opel zakladá Opel AG
- Charles Dickens zakladá The Arts Club
- Charles Darwin má 54 rokov a jeho teória je pretriasaná v plnom prúde
- v Spojenom Kráľovstve je patentované linoleum
- Richard Owen publikuje prvý opis pravekého Archaeopteryxa
- v Alsasku je objavený Colmarov poklad, ukrytý v 14. storočí
- za 4 roky Armin Stark založí rafinérku v Liptovskom Mikuláši a začne páliť lieh, ktorý dnes poznáme ako St. Nicolaus
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára